شاید برای خیلی از دانش‌آموزان پیش بیاید که در دوران مدرسه یکبار جراحت بردارند و به مربی بهداشت یا دیگر مسئولان مدرسه مراجعه کنند و به کمک‌های اولیه نیاز داشته باشند. امکان کمک‌رسانی به دانش‌آموزان آسیب‌دیده در اکثر موارد به خوبی فراهم می‌شود ولی در تعداد معدودی از مدارس این کمک‌های اولیه به دانش‌آموزان آموزش داده ‌می‌شود.

در حال حاضر نسبت به زمان دانش‌آموزی من توجه به این موضوع بیشتر شده است و مدیران مدارس از امدادگران هلال احمر و اورژانس دعوت می‌کنند که برای آشنایی دانش‌آموزان با کمک‌های اولیه، برنامه‌ای ترتیب دهند. علاوه بر این در متن چند کتاب درسی مثل آمادگی دفاعی هم اصول کمک‌های اولیه گنجانده شده است.

components_first_aid_kit

کمک‌های اولیه، دانشی از جنس مهارت است و نیاز است برای اثربخشی به صورت عملی و با صرف زمان کافی آموزش داده شود و بیان کردن و رد شدن از رفتارهای مناسب در هنگام حادثه باعث نمی‌شود فرد بتواند در زمان بروز حادثه آن رفتارها را تکرار کند. آموزش مهارت‌ها نیاز به تقلید از معلم و تکرار چندین‌باره دارد، بدین گونه احتمال اینکه شخص بتواند در زمان بحران هم آن رفتارها را تکرار کند بیشتر است.

با بروز هر حادثه عظیم در کشور همه ما بیشتر به ناآمادگیمان در زمان‌های بحرانی پی می‌بریم. با آموزش اقدامات نجات‌بخشی مصدومان حوادث به صورت عملی در مدارس می‌توان جان‌های بسیاری را نجات داد.

کمک‌های اولیه را می‌توان از سنین دبستان و متناسب با رشد کودکان ادامه داد. در سنین ابتدایی آموزش بیشتر بر اقداماتی که فرد می‌توان در موقع بروز حادثه برای خودش انجام دهد متمرکز است مثلا در هنگام خراشیدگی زانو و خونریزی بینی. در سنین بالاتر کمک‌های اولیه برای کمک به دیگر افراد مانند احیای قلبی ریوی و انتقال مجروحین آموزش داده می‌شود.

Kids_Bandages_CPR

از آنجا که آموزش کمک‌های اولیه باید کاملا کاربردی باشد، منابع آموزش آن باید ساده و واضح باشد. منابع بسیاری برای یادگیری کمک‌های اولیه وجود دارد ولی داشتن تصاویر و دستوالعمل‌های بسیار، استفاده از آنها را مشکل کرده است. منبعی ساده و واضح که مناسب سن دانش‌آموزان باشد و بتوان تمرین‌های آن را عملی اجرا کرد و ضروری‌ترین مهارت‌های کمک‌های اولیه را از سنین پایین به کودکان آموزش دهد می‌تواند کاملا مطلوب باشد.

تصاویر زیر نمونه‌ای از چنین آموزشی است که در برنامه کمک‌های اولیه مدارس در استرالیا اجرا شده است و دانش‌آموزان را طی سه سطح و متناسب با سنشان با مهارت‌های کمک‌های اولیه آشنا می‌کند.

D_is_for_danger

What_can_I_do

Principles_of_Control