ارگونومی علمی است که هدفش ایجاد بهترین ارتباط میان انسان و محیط است. رعایت اصول ارگونومی باعث سلامت و ایمنی محیط می‌شود. این مساله برای محیط های مورد استفاده کودکان و نوجوانان مهمتر نیز هست زیرا به دلیل قرارگیری در سنین رشد، احتمال آسیب دیدن از محیط‌ های فیزیکی نامطلوب بیشتر است. آسیب‌هایی جدی همچون اختلالات ستون فقرات که به علت حالت نامناسب بدن در حین استفاده از میز و نیمکت‌های نامناسب ایجاد می‌شود و علاوه بر این دردهای موضعی، گرفتگی‌ها، افتادگی شانه و ... که در بسیاری از دانش‌آموزان معمول است.

رعایت استانداردهای ارگونومی در محیط مدرسه بر سه موضوع متمرکز است: رنگ و نور محیطی مطلوب، مبلمان استاندارد و کیف و کوله‌های مناسب.

Kids_Posture

مبلمان مدرسه:

راحت نبودن نیمکت‌های مدرسه و متناسب نبودن آنها با ابعاد بدنی همه دانش‌آموزان مشکلاتی مانند کمردرد، گردن‌درد، خستگی زودرس و ... را ایجاد می‌کند.

میز و نیمکت‌ها باید طوری طراحی شوند که در هنگام نشستن کف پاها روی زمین قرار بگیرند و بین ران و ساق پا زاویه 90 درجه ایجاد شود و گودی کمر توسط پشتی محافظت شود. بدین صورت باید بتوان صندلی‌ها را متناسب با قد دانش‌آموزان بلندتر و کوتاه‌تر کرد. برای نوشتن راحت‌تر بهتر است سطح میزها 15 درجه به سمت دانش‌آموز شیب داشته باشد.

Ergonomics_School_Desk

کوله‌ها:

اگر در هنگام خرید و استفاده نکاتی را مورد توجه قرار ندهیم، کوله‌ها ممکن است سلامت فیزیکی‌مان را مورد تهدید قرار دهند. اندازه کوله باید متناسب با سن و قامت شخص باشد و کوله بزرگتر، مناسب‌تر محسوب نمی‌شود، کوله‌ها نباید بیش از 10 سانتی‌متر پایین‌تر از خط کمر قرار گیرند و همچنین نباید بیش از 10 تا نهایتا 15 درصد وزن دانش‌آموز باشند. 

Backpack_infographic