blended_learning_edu

flipped classroom یا کلاس معکوس: وقتی که جای آموزش و حل تمرین جابه جا می‌شود و دانش‌آموز می‌تواند محتوای درسی را به صورت آنلاین در خانه و در زمان دلخواه یاد بگیرد و تمرین‌ها و فعالیت‌های درسی در کلاس صورت می‌گیرد. بدین صورت روند معمول کلاسی معکوس می‌شود و روند یادگیری دانش‌آموز در خانه شخصی‌سازی می‌شود و سر کلاس هم فرصت مناسب‌تری برای تعامل اجتماعی و گفتگوهای درسی با معلم و همکلاسی‌ها به وجود می‌آید.

BLENDED LEARNING

همانطور که به نظر می‌رسد معکوس کردن روند کلاس به پیش‌نیازهایی احتیاج دارد. معلم باید محتوای مناسبی برای یادگیری دانش‌آموز در خانه تولید کند و یا از محتواهای موجود انتخاب نماید و برنامه منظمی برای مطالعه در خانه ارائه دهد و همچنین فعالیت‌های مناسبی برای طرح در کلاس در نظر بگیرد. برگزاری یک کلاس درس معکوس چالش‌برانگیزتر از کلاس معمولی است و معلمان را در ابتدای کار با سختی‌هایی رو به رو می‌کند.

Flipped_Classroom

علاوه بر بازدهی بالای کلاس‌های معکوس، این شیوه برای بسیاری از دانش‌آموزان خوشایندتر است. تخمین می‌زنند از هر 5 معلم در امریکا یک نفر کلاس خود را به شیوه معکوس ارائه می‌دهد و معلمان بیشتری هر روز به این فکر می‌افتند که این شیوه را در کلاسشان اجرایی کنند.

FLIPPED CLASSROOM

station rotation یا چرخش بین ایستگاه‌ها: در این شیوه برگزاری کلاس، در هنگام یادگیری یک درس، دانش‌آموزان طبق یک برنامه مشخص، بین چند ایستگاه یادگیری جابه جا می‌شوند. یکی از این ایستگاه‌ها حتما آموزش الکترونیکی است و دیگر ایستگاه‌ها ممکن است گروه‌های کوچک کار گروهی، تدریس معلم با حضور همه دانش‌آموزان، مشاوره فردی، امتحان دادن به شیوه کاغذی و ... باشد.

Station_Rotation

یک روش آن است که کل کلاس از یک فعالیت به سراغ فعالیت دیگر برود و روش دیگر این که تعدادی از دانش‌آموزان بین ایستگاه‌های مختلف یادگیری جابه جا شوند.

college_ready_rotation

مثال موفقی از این روش، مدرسه ابتدایی KIPP لس آنجلس است که دانش‌آموزان در کلاس، بین سه ایستگاه آموزش الکترونیک، تدریس معلم و کار گروهی جابه جا می‌شوند که هر ایستگاه را یک معلم اداره می‌کند.

KIPP_Rotation_Model

lab rotation یا چرخش بین کلاس‌ها: در این شیوه دانش‌آموزان در طی برگزاری یک کلاس مثل درس ریاضی طبق یک جدول مشخص یا توضیح معلم بین چند کلاس جابه جا می‌شوند. از کلاس درس به سایت کامپیوتر می‌روند و در آنجا هر کدام به صورت انفرادی یادگیری را ادامه می‌دهند. تنها تفاوت این روش با روش بالا در خارج شدن دانش‌آموزان از کلاس و رفتن به فضاهای دیگر است.

LAB ROTATION

نمونه موفقی از این روش Navigator Schools در کالیفرنیاست که این شیوه را به بهترین نحو و بازدهی بالای آموزشی اجرا می‌کند.

navigator

flex model یا روش منعطف: این شیوه برگزاری کلاس نسبت به بقیه روش‌ها آزادانه‌تر است و بیشتر وقت دانش‌آموز به خودآموزی می‌گذرد؛ هر چند برای هر دانش‌آموز مشخص می‌شود که چه وظایفی را باید در کامپیوتر تکمیل کند ولی سرعت یادگیری با خود اوست. در این شیوه معلم‌ها نقش راهنما را دارند و در قالب راهنمایی فرد به فرد، مشاوره با یک گروه دانش‌آموزان و ... راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند. اینکه چه مقدار از زمان یادگیری خودخوان و چه مقدار با حضور معلم انجام شود، با صلاح دید معلم انجام می‌گیرد.

flex_academy

این روش بر این تاکید دارد که دانش‌آموزان نمی‌توانند زمان‌های زیادی بر یادگیری متمرکز بمانند پس بهتر است به آنها چک‌لیستی ارائه دهیم که بدانند چه باید یاد بگیرند و از آنها بخواهیم خودشان این زمان را اختصاص دهند و یکی یکی به تکالیف خود رسیدگی کنند. در این روش یک فضای مرکزی برای کار با کامپیوتر و همچنین اتاق‌های استراحت، فضاهای کار گروهی و فضای آزمایشگاهی در نظر گرفته می‌شود.

نمونه موفق این روش در Summit public Schools در کالیفرنیاست که فضای کار دانش‌آموزان شاید در نگاه اول شلوغ و بی‌نظم به نظر برسد ولی هر کدام برنامه درسی مشخصی را پیش می‌برند و در مواقع نیاز از معلمان کمک می‌گیرند.

summit

فراهم نمودن هر یک از روش‌های آموزش ترکیبی در کلاس به تمهیدات زیادی نیاز دارد؛ تغییر فضای کلاس‌ها، تغییر محتوای درسی و تبدیل هرچه بیشتر مطالب درسی از کتاب به فایل‌های صوتی تصویری و نرم‌افزارهای آنلاین آموزشی، تغییر نقش معلم در روند کلاس، تغییر نحوه ارزشیابی دانش‌آموزان و موارد بسیار دیگر. بدین صورت می‌توان گفت تشکیل کلاس‌های به‌روز نیاز به برنامه‌ریزی دارد و آوردن تکنولوژی به کلاس درس و تغییر فضای کلاس نه تنها کمکی به یادگیری نمی‌کند بلکه سردرگمی معلمان و دانش‌آموزان را در پی دارد.

پی‌نوشت: در حال یادگیری دوره‌ی آموزش ترکیبی از سایت Coursera هستم و بیشتر متن این نوشته برداشتی از این ویدیو است که به معرفی روش‌های آموزش ترکیبی پرداخته است. این دوره نه تنها به خوبی مفاهیم آموزش ترکیبی را توضیح می‌دهد بلکه با آوردن توضیح نوشتاری بعضی از مفاهیم و مطرح کردن چند تست در میان هر ویدیو برای ارزشیابی؛ خودش نمونه‌ای از آموزش ترکیبی است. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید توصیه می‌کنم حتما از این دوره استفاده کنید.